Drīzumā
  Par mums
   Sabiedriskās organizācijas
   Vestienas vēsture
   Novadnieki
   Jānis Ilsters
   Voldemārs Pūce
   Kārlis Lapiņš
   Visvaldis Lācis
   Ēriks Caune
   Alīda Graubiņa
   Arnolds Burovs
   Sports


Kontakti : +371 64871707
e-pasts : vestiena@madona.lvPierakstīties uz jaunumiem
E-pasts:


Vestiena -> Vestiena -> Par mums -> Novadnieki -> Jānis IlstersJānis Ilsters ( 1851. - 1889.)

Dzimis Vestienas pagasta "Gretēs". Ģimenē bija septiņi bērni, Jānis - otrais bērns. Jau zēna gados viņš mīl novērot apkārtnes dabu, pieraksta novērojumus. Mācās Vestienas un Ērgļu draudzes skolās. Pēc to beigšanas trīs gadus strādā tuvējā Iršu vācu kolonijā par mājskolotāju. Līdztekus šim darbam izglītojas pats. Divdesmit gadu vecumā noliek eksāmenus Cēsu apriņķa skolā, iegūstot pagastskolas skolotāja tiesības. Pa vienam gadam par pagastskolas skolotāju strādā Vestienā un Liezērē. Vairākus gadus - Ozolaines bērnu patversmē. Visilgāk strādājis Pļaviņās - gan par mājskolotāju, gan par rakstvedi. Talantīgi strādā ar jaunāko klašu skolēniem, bērni viņu ļoti mīl.

 Bet visu savu mūžu Jāni Ilsteru pavada interese par darbu. Darbu Rīgas tuvumā izvēlējies tāpēc, lai ērtāk sadarbotos ar Rīgas zinātniekiem - dabas draugiem, iegūtu literatūru vācu valodā. J. Ilsters darbojas dabas pētnieku biedrībā. Viņš rīko dabas zinātniskas ekskursijas Daugavas piekrastē posmā no Pļaviņām līdz Koknesei un vēl tālāk, arī citās Latvijas vietās. Augu valsti - floru pētījis Vestienā - dzimtās vietas apkārtnē.

 Pats nozīmīgākais J. Ilstera kā dabaszinātnieka nopelns ir pirmās dabas zinību grāmatas latviešu valodā sarakstīšana. Tā saucās "Botānika tautas skolām un pašmācībai ". Grāmata iznāca 1883. gadā. Ilsters apmēram 500 augiem pierakstījis latviskos nosaukumus, ņemot vērā tautā lietotos. Ir sakārtojis 18 sējumos herbāriju. Rokrakstā palikusi J. Ilstera latviešu valodā sastādītā zooloģijas grāmata un putnu sugu saraksts.

 J. Ilsters darbojies arī kā korespondents. Tālaika laikrakstiem un žurnāliem iesūtījis savāktās teikas, nostāstus un ticējumus.

 J. Ilsters ir bijis arī dzejnieks: vienkāršā dzejas valodā sarakstījis dzejoļus par apkārtējo dabu. Viņa dzejoļus krājumā "Sīkrozītes, magonītes" sakopojis viņa draugs Āronu Matīss. 1885. gadā J. Ilsters māsām rakstījis : "Daudz, daudz ko var mācīties no pšas latviešu tautas".

 Jānis Ilsters slimoja ar sirdskaiti, tāpēc viņa mūžs izbeidzās 38 gadu vecumā. Viņš mira tēva mājās "Gretēs", apbedīts Vestienas Vecajos kapos. 

 Pieminot Jāni Ilsteru, pagasta ģērbonī ir iekļauts pirmais augs no viņa botānikas grāmatas - zilais vizbulis, kura krāsa simbolizē arī mūsu pagasta daudzos ezerus.


Jāņa Ilstera piemiņai

J. Ilstera piemiņas dienā 1973.gada27.maijā Gretēs atklāja piemiņas stabu.

2013.gada 27.maijā Gretēs, tieši pēc četrdesmit gadiem, atklāja atjaunoto Jāņa Ilstera piemiņas zīmi un labiekārtotu piemiņas vietu. Tas notika pateicoties B.Nebares uzrakstītajam projektam un  Eiropas Lauksaimniecības Fonda atbalstam.

Pats nozīmīgākais Jāņa Ilstera kā dabaszinātnieka nopelns ir pirmās dabas zinību grāmatas latviešu valodā sarakstīšana. Tā saucās "Botānika tautas skolām un pašmācībai "(1883.g.) J. Ilsters apmēram 500 augiem pierakstījis latviskos nosaukumus, ņemot vērā tautā lietotos. Jānis Ilsters dzimis 1851. g. Vestienas pagasta Gretēs. Pirmo piemiņas zīmi šajā vietā uzstādīja 1973.gadā un laika gaitā tā jau bija krietni novecojusi un pat iepuvusi. Jaunā piemiņas zīme, ko veidoja Praulienas pagasta z/s Kupsiņi, ir vecās zīmes kopija ar nelielu papildinājumu. Pēc B. Nebares lūguma piemiņas zīmes lejas daļā tika iegrebtas arī pagasta ģerbonī attēlotās vizbulītes. Blakus piemiņas vietai tagad ir uzcelta lapene ar uzskates materiāliem par J.Ilstera darbību un labierīcības.

Atklāt atjaunoto piemiņas vietu bija aicināti Madonas novada domes priekšsēdētājs A.Ceļapīters un Vestienas pagasta pārvaldes vadītājs A. Vīle-Bērziņš.

Pēc takas sākuma atsietās tautiskās josta visi devās pie piemiņas zīmes. Šeit pirmās piemiņas zīmes atklājēji B. Nebare un Ē.Veibs to apsēja jaunajai zīmei. Ar nelielu koncertu un Jāņa Ilstera dzejas lasījumu uzstājas Vestienas skolas bērni un sieviešu ansamblis. Apsveikuma runas sacīja pārstāvji gan no agronomu biedrības, gan botāniķu biedrības, gan Sausnējas skolas kolektīvs, tuvāki un tālāki viesi.

 

 


 

Vestienas pagasta karte

Vestienas karte
Flag Counter

Nolikums par licencēto makšķerēšanu Kāla ezerā
Jūnijs
2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30