Drīzumā
  Par mums
   Sabiedriskās organizācijas
   Vestienas vēsture
   Novadnieki
   Jānis Ilsters
   Voldemārs Pūce
   Kārlis Lapiņš
   Visvaldis Lācis
   Ēriks Caune
   Alīda Graubiņa
   Arnolds Burovs
   Sports


Kontakti : +371 64871707
e-pasts : vestiena@madona.lvPierakstīties uz jaunumiem
E-pasts:


Vestiena -> Vestiena -> Par mums -> Novadnieki -> Arnolds Burovs 


Arnolds Burovs un Vestiena

 

Latvijas animācijas pamatlicēja A. Burova ceļi vijušies arī Kāla ezera krastos:

„Tā kā personīgā auto Arnoldam nebija, uz savu kluso lauku nostūri Vestienā pie Kāla ezera viņš devās ar vilcienu līdz Ērgļiem, tad pārsēdās autobusā. Arnoldam patika ceļot ar vilcienu un autobusu. „Zini, tur es redzu daudz interesantu cilvēku, man patīk par viņiem fantazēt: kas viņi ir, kurp dodas, kādu darbu strādā? Un šādos satiksmes līdzekļos tik daudz ko dabū dzirdēt, reizēm pat veselus likteņstāstus, jo cilvēki tajos ir atklāti.” Arnolda atpūtas stūrītis Vestienā neatbilda tā laika standartiem, nebija tur polietilēna plēvju apjoztu siltumnīcu, kurās kuplotu tulpes andelēšanai. Arnolda māja nebija aizslēģota un allaž uz soliņa pie durvīm stāvēja krūzīte - ja nu garāmejošais ceļinieks ir izslāpis? „Akā ūdens vēss un gards...” Braucot vilcienā uz laukiem, Arnolds bieži vien pamanīja jauniešus, kuri „no laukiem aizmukuši, bet pilsētā nevar iesakņoties”. Viņš vēroja, cik tukšuma pilni ir viņu izrunātie teksti un īsta darba neiepazinušas - viņu rokas. Iedvesmojoties no tā tapa Labuma meklētāji (1982). Atmiņā vēl nāk Ki-ke-ri-gū! (1966), Si-si-dra (1977), Dullais Dauka , Puķu Ansis, Bums un Piramidons (1969), Bimini (1981) un vēl... līdz 75 gadu vecumam tapa filmas, kas kopskaitā veido skaitli četrdesmit. Ieskatoties globālajā tīmeklī, ir skaidrs, ka Arnolda Burova darbu un mākslu ciena. Viņa filmas ir ieguvušas apbalvojumus, kādreiz un arī tagad tās tiek rādītas dažādos festivālos, kur auditorija runā franču, itāļu, krievu, poļu, igauņu un citās valodās...”- rakstīja  T.Šaitere.

 

                                                                                  Filmēšana Burova leļļu mājā


2014.g.10.oktobrī A. Burova Leļļu mājā tapa filmiņa par godu A. Burova 100 gadu jubilejai, kuru atzīmējām 2015.gada15.aprīlī. Filmiņas uzņemšanā piedalījās muzeja gide Jolanta Bardziņa un Vestienas pirmskolas bērni. Par filmēšanu stāsta Jolanta:

 „Filma "Pīrāgi" piedalīsies Austrālijas latviešu 55. kultūras dienu īsfilmu konkursā, kas notiks Sidnejā no 26.-31. decembrim. G.Treibergs un V.Maksurovs ir A.Burova kolēģi un paciemojoties Leļļu mājā G.Treibergam radās ideja piedalīties šajā konkursā. Filmas temats un žanrs (dokumentālā, mākslas, animācija u.c.) nav ierobežoti, bet ar noteikumu, ka filmā jāparādās objektam PĪRĀGS. Kā šo latviešu tautas iemīļoto gardumu iekļaut filmā, tā ir autoru izvēle. Māra Treiberga ,Gunāra sieva, sagādāja pīrāgus un Viktora Maksurova dēls Lauris Puriņs asistēja uzņemšanā. Mans uzdevums bija sagādāt ekskursijas grupu, un es to piedāvāju savā darba vietā, kur vecāki un kolēģes to atbalstīja. Tā nu mēs darījām, ko varējām. Filmu varēs noskatīties tikai pavasarī.”

Filmiņa par Leļļu māju

 

Leļļu meistara 100 jubileja

Jau divas vasaras uz Vestienas pagasta Kadiķiem brauc ekskursanti, lai paviesotos Leļļu mājā un tuvāk iepazītos ar Latvijas animācijas filmu režisoru, Latvijas leļļu animācijas pamatlicēju Arnoldu Burovu, kuram 2015.g. 29.aprīlī apritēja 100. gadadiena. Par godu šai jubilejai Muzeju nakts ietvaros Kadiķos, kur leļļu meistars pavadījis savas dzīves pēdējās 30 vasaras, notika skaists pasākums, uz kuru bija ieradušies A. Burova bērni Virdžīnija un Atis, SIA Animācijas brigāde, Burova draugi un bijušie kolēģi, ģimenes ar bērniem,  Madonas novada domes priekšsēdētājs A. Ceļapīters. Svētkus kuplināja mazie dejotāji no Madonas, spēlēja A.Burova tuvinieki.

Tie, kuri Kadiķos viesojās pirmo reizi, ar lielu interesi aplūkoja labi saglabāto leļļu māju, kurā atstāta visa iedzīve kāda tā bija meistara dzīves laikā ar viņa paša veidoto interjeru un lellēm.

Leļļu muzeja vadītāja Jolanta Bardziņa sveica klātesošos un pateicās visiem palīgiem. A.Burova bērni dalījās atmiņās par kopīgi pavadīto laiku ar tēvu. Viņš bērnus aicināja darboties ar dabā atrastajām lietām, jo tas attīstīja fantāziju un radošumu. Bijušie darba kolēģi atcerējās kopīgi pavadīto laiku, režisora pedantiskumu un augstās prasības, aizrautību un dzīves mīlestību.

            Pēc atmiņu stāstiem, priekšnesumiem un pateicībām sākās pasākuma otrā daļa, kurā varēja noskatīties multfilmas Burova kino zālē vai Si- si - dra namiņā, pārbaudīt savu roku veiklību gatavojot ruksim degunu, veidojot smilšu glezniņas un piedaloties multfilmas uzņemšanā.

Vakarpusē ieradās arī muzeju nakts apmeklētāji, kuri uzzināja, ka  leļļu meistars savā dzīvē ir saticies ar Raini un Aspaziju. Tas bijis bērnībā, kad spēlējoties pagalmā bieži gadījies redzēt pastaigājoties staltu kungu ar platmali un dāmu ar lielu cepuri. Kad Arnolds viņus pasveicinājis, kungs vienmēr atbildējis sveicienam noņemot savu cepuri. Tas noticis pat vairākas reizes, kad mazais Arnolds apskriedams kvartālam centies vēlreiz satikt sakaisto pāri. Tikai vēlāk viņš uzzināja, ka tie ir bijuši Rainis un Aspazija, kuri kādu laiku dzīvojuši tajā pašā ielā kur viņa ģimene.

 

 


 

Vestienas pagasta karte

Vestienas karte
Flag Counter

Nolikums par licencēto makšķerēšanu Kāla ezerā
Jūnijs
2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30